Hoşgeldiniz | Giriş Yapılmadı
 

FAS (Geminin Bordasında Teslim)

FAS, satıcının malları ihracat gümrük işlemlerini yapmış bir şekilde daha önce belirlenmiş limanda malların gemi doğrultusunda rıhtıma veya mavnaya teslim etmesidir. Bunun anlamı alıcının limandaki yere yerleştirme işlemi bittikten sonra masrafları üstleneceğidir. Daha önceki incoterms versiyonunda alıcı ihracak gümrük işlemlerini yapmakta olduğuna dikkat edilmelidir. Bu term sadece deniz ve karasuyu taşımacılığında kullanylabilir.
A) Satıcının Yükümlülükleri :

A1)Malların Kontrata Uygunluğu : Satıcı, satış sözleşmesinde belirtilen özellikteki malları faturayı alıcıya vermelidir.

A2)Lisanslar, Yetkiler ve Formaliteler : Satıcı, malların ihracı için gerekli izinleri almalı, gümrük işlemlerini yapmalı ve masraflarını ödemelidir.

A3)Taşıma ve Sigorta Sözleşmesi : Taşıma ve sigorta sözleşmeleri bakymyndan bir yükümlülüğü yoktur.

A4)Teslimat : Satıcı, teslim edeceği malları belirlenen limandaki yükleme yapılacak geminin yanına, kararlaştırılan tarihte ve limanın gümrük yönetmelikleri çerçevesinde teslim etmelidir.

A5)Risklerin Üstlenilmesi : Satıcı, malların A4 maddesinde uygun bir şekilde teslimatı yapılana kadar bütün riskleri taşır.

A6)Masrafların Paylaşımı : A4 çerçevesinde teslimat yapılana kadar, ihracat gümrük masrafları dahil bütün masrafları ödemelidir.

A7)Alıcının Bilgilendirilmesi : Satıcı, alıcıya A4 çerçevesinde malları teslim ettiği bilgisini vermelidir. Eğer zamanında ve doğru yerde teslimat yapılmamışsa alıcı bilgilendirilmelidir.

A8)Teslimat Onayı ve Nakliye Belgeleri : Satıcı, kendi yaptığı masraflarla A4 çerçevesinde yaptığı mal teslimatının kanytıny alıcıya sunmak zorundadır.

A9)Kontrol, Paketleme, Etiketleme : Satıcı, malların alıcı yönetimine verilmesi için gerekli olan kontrollere ilişkin masrafların (kalite kontrolü, ölçme, tartma vs.) ödemelidir.

A10)Diğer Yükümlülükler : Satıcı, alıcıya daha sonra karşılaşabileceği riskleri, harcamaları azaltacak ve herhangi bir ülkeden transit geçebilmesini sağlayacak belge ve dökümanları vermelidir.
B) Alıcının Yükümlülükleri :

B1)Ödemelerin Yapılması : Satış sözleşmesinde belirtilen ödeme yapılmalıdır.

B2)Lisanslar, Yetkiler ve Formaliteler : Malların ithalat gümrük işlemleri sırasındaki risk ve harcamalar alıcıya aittir.

B3)Taşıma ve Sigorta Sözleşmeleri : Alıcı belirlenen gemiden malların nakliyesi için bir nakliye sözleşmesi imzalamalıdır. Sigorta yaptırma zorunluluğu yoktur.

B4)Teslim Alma : Malların A4 kurallarına uygun dağıtıldığında teslim alynmalıdır.

B5)Risklerin Üstlenilmesi : Alıcı, malların kayıp ve hasar riskinden A4 maddesi gereği teslim aldyktan sonra sorumludur.

B6)Masrafların Paylaşımı : Alıcı, malların ihracat gümrük işlemleri yapılmış bir şekilde teslim aldyktan sonra bütün masrafları ödemek durumundadır.

B7)Satıcının Bilgilendirilmesi : Alıcı, malların hangi limandaki gemide ne zaman teslim alınacağı bilgisini önceden satıcıya bildirmelidir.

B8)Teslimat Onayı ve Nakliyat Bilgileri : Alıcı, satıcının malları teslim ettiğine dair belgeyi kabul etmelidir.

B9)Malların Denetlenmesi : Yükleme öncesi mallara yapılan denetimlerin masraflarını ödemelidir.

B10)Diğer Yükümlülükler : Alıcı A10'da belirtilen belgeler için bütün masrafları ödemelidir.

HABERLER

HAVA / YOL DURUMU

DÖVİZ KURLARI


KONYA KONYA
Yol Durumu
Yolların durumunu öğrenmek için tıklayınız.
TCMB Döviz Kurları
TCMB Alış Satış
USD ($) / TL  8.6646  8.6802
EUR (€) / TL  10.3197  10.3383
STE (£) / TL  12.0129  12.0755
2008 © Küçük Uluslararası Nakliyat | Her Hakkı Saklıdır
Horozluhan Mah. Güven Cad. No:152 Selçuklu / Konya - TÜRKİYE
Telefon: +90 (332) 261 06 06 (Pbx) Faks: +90 (332) 261 20 66